Vákuumozz! – Hogyan tárold hosszabb ideig az alapanyagokat?


Mindig fontos figyelni az alapanyagok megfelelő tárolására, de talán most, a "karantén" idején ennek még nagyobb hangsúlyt tulajdoníthatunk, annak érdekében, hogy minél ritkább vásárlással, minél tovább bírjuk.
Vannak élelmiszerek, amiket szimplán a kamrában és a hűtőben eltarthatunk hosszabb ideig, de mi a helyzet a rövidebb szavatosságú élelmiszerekkel? Nem titok, ezekhez a legjobb megoldást a vákuumozás adja!
Ebben az anyagban bemutatom:
- hogyan fagyasszuk le a húsokat, maradékokat a megfelelő módon
- hogyan tároljuk a hűtőben azokat az alapanyagokat, amiből nagyobb mennyiséget vettünk, de egyszerre nem használjuk fel őket
- mindent a vákuumozás segítségével
Ha nincs vákuumozód, akkor se lépj ki, mert a cikk végén beszerzési forrást is mutatok illetve beszélek arról is, hogy milyet érdemes választani. Nem nagy beruházás, és hosszú távon megéri, nemcsak most, karantén idején.
A vákuumozás célja, hogy az élelmiszert oxigénmentesen tudjuk tárolni, megnövelve ezzel a szavatossági időt, a normál tároláshoz képest akár ötszörös időtartamra. A baktériumok oxigéndús közegben tudnak szaporodni, ezért ha elvesszük tőlük ezt a fontos elemet, akkor a szaporodásuk is megáll vagy legalábbis lelassul. Tudni kell, hogy a vákuumozás sem biztosít 100%-ban oxigénmentes közeget, de nagyon nagy részben lecsökkenti az oxigén mennyiségét, ezáltal minimalizáljuk a kórokozók szaporodását.
FAGYASZTÁS
Miért jó a vákuumozás a fagyasztás során?
Most, amikor a legtöbben nagyobb mennyiségben vásárolunk, fontos, hogy a fagyasztás során se történjen minőség romlás. Én évek óta vákuumozót használok a fagyasztásnál. Előtte azonban mindig kerültem ezt a tartósítási formát a húsoknál, ugyanis amikor csak simán, zacskóba téve lefagyasztottam a húst, akkor a rajta kialakuló jégréteg kiszárított a felületét és mindig éreztem rajta főzés során, hogy fagyasztott alapanyag.
A vákuumozás során a zacskó teljesen hozzátapad a húshoz, így nem alakul ki jégréteg és nem szárítja ki a hús külső felületét sem.
A kiolvasztás is macerát jelentett korábban. A zacskóból könnyen kifolyt a húslé, ami nem túl higiénikus. A vákuumos megoldás ezen is segített.
Fagyasztásnál a következőket javaslom:
- A nagyobb mennyiségben megvett alapanyagot porciózzuk ki és vákuumzacskókba csomagoljuk.
- Minden zacskóra alkoholos filccel írjuk rá az alapanyag nevét, a csomagolás időpontját illetve azt is, hogy mire tudjuk felhasználni. Gondolok itt például a marha húsra...nem elég azt ráírni, hogy marhahús, hanem azt is rá kell, hogy gulyáslevesnek, pörköltnek, sőt azt is feltüntethetjük, hogy kockázott vagy épp egyben van a hús a zacskóban. ezek ugyanis nem látszódnak rajta a megfagyást követően.
Mit fagyaszthatunk le?
- mindenféle húst
- zöldségek egy részét blansírozást* követően: zöldborsó, répa, spárga, spenótlevél, sóska, zöldbab, bab, kukorica
- egyes zöldfűszereket: snidling, kapor, petrezselyem, rozmaring, kakukkfű
- aprított vöröshagymát (a hagyma illóolajai a fagyasztás során tompulnak, így picit veszít az ízéből, de ez tapasztalatom szerint ez nem vészes)
- bizonyos gyümölcsöket: őszibarack, sárgabarack, málna, eper, szeder, ribizli, áfonya, banán
- bizonyos ételmaradékokat: pörköltet, tejmentes leveseket
- pékárukat, kenyeret
- nyers vajas keksz tésztát hengerbe téve - így csak fel kell szeletelnünk és meg kell sütnünk
- bizonyos süteményeket (piskótát, répatortát, macaront, profiterolt, mézes krémest, bejglit, kókuszkockát, zserbót)
- szilvás gombócot, gnocchit, nudlit főzés előtt!
Mit ne fagyasszunk le soha?
- tojást
- főtt tésztákat ( a friss tésztát, ami még nem főtt le lehet fagyasztani vákuumcsomagolva)
- nagy nedvességtartalommal rendelkező zöldségeket: paradicsom, uborka, retek, zellerszár, paprika - ezek kiolvadást követően ellevesednek, megpuhulnak
- olyan fűszernövényeket, amelyeknél fontos a levél állaga: bazsalikom, menta, citromfű - ezek puhává válnak, elvizesednek fagyasztást követően. ( a peszto viszont fagyasztható)
- tejtermékeket -ezek kiolvadást követően darabosak lesznek, ami nem finom és nem is gusztusos. A tej forralás során visszanyeri eredeti formáját, tehát ha forraljuk, akkor lefagyaszthatjuk. A joghurtot is fagyaszthatjuk, amennyiben fagylaltot készítünk belőle.
- krumplit, édesburgonyát - teljesen tönkremegy fagyasztást követően - lefagyasztható azonban a krumpli alapú gombóc, nudli és gnocchi.
Hogyan olvasszuk ki az ételeket?
A fagyasztott élelmiszereket minden esetben hűtőben olvasszuk ki. Ennek oka, hogy a meleg kívülről halad befelé, tehát mire belül is kiolvad az alapanyag, addigra a külső részen a hőmérséklete magasabbá válhat, mint 8-9 fok, és a baktériumok elszaporodhatnak. A hűtőben történő olvasztás ideje a csomag méretétől függően 1-2 nap lehet.
A megmaradt lefagyasztott ételeket (pl chilis bab, pörköltfélék, bolognai ragu) a vákuumzacskóban merítsük forró vízbe és forraljuk, amíg a zacskó tartalma teljesen felolvad. Ekkor kibontjuk a zacskó tartalmát, lábasba öntjük, felforraljuk és már tálalhatjuk is.
Többek között ez is az előnye a vákuumzacskóban történő fagyasztásnak, hogy a főtt ételeket sokkal könnyebb felmelegíteni.

HŰTŐBEN TÁROLÁS
Miért jó a vákuumozás a hűtőben tárolás során?
Sok alapanyagot csomagolás nélkül vagy a saját csomagolásában tárolhatunk a hűtőben. Van olyan eset, amikor azonban nagyobb mennyiséget veszünk meg mondjuk a vajból, a sajtból, esetleg a sonkából és nem tudjuk egyszerre felhasználni az egészet. Mégis szeretnénk, hogy a kibontott alapanyag később is megfelelően legyen tárolva, minőségromlás nélkül. Ebben nagy segítség a már említett vákuumozás.
A sajt, a sonka például nem veszít a nedvességtartalmából, nem szárad meg a külső rétege, nem színeződik el. Ha dobozban tároljuk, akkor könnyen lecsapódik apára, így nedvesség kerül a doboz aljába, ami táptalaja a baktériumoknak, segítik a romlást. Ezt is el tudjuk kerülni a vákuumozás használatával.
Amikor kiderült, hogy át kell térni digitális oktatásra és nyilvánvalóvá vált, hogy a boltba járást minimálisra kell csökkenteni, bevásároltam olyan alapanyagokból, amelyek tovább tárolhatóak. Erről már írtam egy cikket pár hete, érdemes azt is elolvasni. Vettem például egy nagyobb darab füstölt tarját, gondolva a közelgő Húsvétra, illetve beszereztem néhány szál kolbászt és egy rúd mozzarella sajtot, illetve 1 kg vajat.
Ezek nagyobb kiszerelésben olcsóbbak is voltak és könnyebb is volt kezelnem az árut a bevásárlás során. Otthon azonban kibontottam az alapanyagokat, feldaraboltam a családunkban normál esetben könnyen elfogyó adagokra és levákuumoztam. Ráírtam az eredeti csomagoláson található szavatossági dátumot és most ott pihen minden a hűtőben, légmentesen.
Hűtőben tárolásnál a következőket javaslom:
- A nagyobb mennyiségben megvett alapanyagot porciózzuk ki és vákuumzacskókba csomagoljuk.
- Minden zacskóra alkoholos filccel írjuk rá az a beszerzés időpontját, és az eredeti csomagoláson feltüntetett szavatossági időt.
- Igény szerint tüntessük fel a gyártót, a forgalmazót is a zacskón.
Mit tároljunk így?
- sajtokat
- sonkát, kolbászt (szeletelve, egészben, kockázva)
- császárszalonnát
- diót
- mákot (ezeket megvédi az avasodástól)
- húsokat, ha 3-5 napon belül felhasználjuk.
- vajat
- virslit, főzőkolbászt

Hol szerezzünk be vákuumozót?
A vákuumozást egy egyszerű vákuumozó készülékkel tudjuk megvalósítani. Ezekhez lehet jó minőségű zacskókat kapni, illetve vannak tároló edények is, amiből egy cső segítségével ki lehet szívni a levegőt. A vákuumozó készülékkel nemcsak vákuumozni lehet, hanem csak egyszerűen hegesztetni is, így a folyékony ételek, alapanyagok tárolását is meg tudjuk oldani lehegesztve a zacskó végein.
Én ezt a vákuumozót használom. Ennek az előnye, hogy a vákuumozás során én tudom szabályozni azt,hogy mikor hegessze le a zacskó végét. Ez elsőre nem tűnik nagy előnynek, de mindjárt mondom miért fontos ez.
A vákuumozási folyamat úgy indul, hogy a gépen megnyomjuk a megfelelő gombot, mire elkezdi kiszívni a zacskóból a levegőt, és addig szívja, amíg úgy érzékeli, hogy teljesen légmentesen a zacskó. Ilyenkor abbahagyja a szívást és lezárja hegesztéssel a zacskót. A száraz alapanyagoknál ez tökéletes megoldás, de a nagyobb nedvességtartalmú alapanyagoknál (mint pl a máj) a szívóerő hatására a folyadék is elkezd felkúszni a zacskón és ha nem tudjuk mi szabályozni a hegesztés időpontját, akkor könnyen ellehetetleníti a zacskó lezárását. Tehát én emiatt ezt a készüléket javaslom, de persze a többi, olcsóbb gépekkel is sokat tehetünk a mindennapokban.
TOVÁBBI cikkek az oldalon a témában:
Kiegészítés: A cikket a Sous Vide Hungary szponzorálta, de a véleményem a sajátom. Kizárólag olyan márkákkal működöm együtt, akik termékeit használom, meg vagyok elégedve velük és szívesen ajánlanám szponzoráció nélkül is. A szponzoráció az oldal tartalmainak fejlesztését szolgálja.

NEM TUDOD, MIT FŐZZ? - KÖNYV
Ha sokszor elakadsz és nem tudod mit készíts az éhes / válogatós családnak, vagy a párodnak , Te pedig vágysz egy kis újdonságra, akkor a könyvem Neked való! Nem recepteket adok benne, hanem megtanítok egy olyan szemléletmódot, ami igazi szabadságot ad majd Neked a konyhában. Ezen a linken tudod megnézni a részleteket!
MEGOSZTÁS
- Amennyiben tetszik a recept és megosztanád másokkal, akkor megteheted a Facebook-on.
- Ha a blogodon linkelnéd be, az szuper! DE kérlek minden esetben úgy tedd meg, hogy mind a recept linkje, mind pedig az Ételérzés linkje szerepeljen benne.
- A fotók kizárólag a recept és az Ételérzés linkjének látható módon való feltüntetésével együtt alkalmazhatóak!
HA TETSZETT, AMIT OLVASTÁL ÉS LÁTTÁL :
- csatlakozz kérlek a Facebook oldalamhoz
- csatlakozz Instagram oldalamhoz
- vagy a lenti feliratkozási lehetőségen a privát csoporthoz