Narancsos fügés kenyér

 Imádom a frissen sült kenyér illatát. Egyszerűen utánozhatatlan melegséggel tölti be a lakást a frissen sült kenyér illata. Sőt, tovább megyek, talán már perverzitásba, én azt is imádom, amikor az erjedt élesztős tészta illata jelzi a tészta készen áll a sütésre. Idejét sem tudom mikor vettem utoljára bolti kenyeret, ha leszámítom a bagettet, amit a francia pékségben vettem a Mammut mellett talán hónapokban is mérhető, amióta csak házi kenyeret eszünk. A teljes képhez viszont az is hozzá tartozik, hogy nagyon kevés kenyeret eszünk, úgyhogy nem nagy kihívást megsütni azt, amire szükség van.
Kenyér sütésben nagy ihletadó, ha elmegyünk olyan éttermekbe, ahol finom és változatos a vaj mellé felszolgált kenyér. Ez sajnos csak kevés helyen adatik meg, és nem is járunk ezekre túl gyakran. Amikor eljutok egy ilyen étterembe, mindig elraktározom az ötleteket. Ilyen volt a legutóbbi látogatásunk az Onxy-ban, ahol kalácsszerű kávés kenyeret ettünk. Rögtön úgy éreztem ezt ki kell próbálni valahogy. Elkezdtem bújni a könyveimet és természetesen ismét Bo Friberg-hez nyúltam. Találtam nála a recept alapján hasonlónak tűnő kenyértésztát. Arra gondoltam, hogy a kalács szerű állagot a vaj okozhatja, így mindenképp valamiféle vajas tésztát kell kikísérletezni, viszont túlzásba sem szabad esni, mert ez a kenyér nem kalács. Elindultam hát a Bo Friberg adta a vonalon, tettem bele narancshéjat és aszalt fügét, a végeredmény pedig számomra pont olyan lett, mint amit vártam. Jaj, de megennék most is egy szeletet. Anyukámnak is nagyon ízlett, pedig amikor ezt kóstolta kenyérben és péksüteményben bőven volt választék.
Hozzávalók: 
  • 15 g élesztő
  • 160 ml langyos víz
  • 300 g kenyér liszt (lehet felesbe teljeskiőrlésű és fehér)
  • 7 g só
  • 75 g vaj
  • 7 g cukor
  • 1 narancs reszelt héja
  • 6 aszalt füge
Elkészítése:
1. A fügét áztassuk be langyos vízbe.
2. Az élesztőt a egy pici cukorral futtassuk fel a víz felében.
3. A lisztet, a sót, a vajat, a maradék cukrot, vizet, a narancshéjat, az apróra vágott fügét és az élesztős folyadékot keverjük össze és gyúrjuk 10 percig géppel vagy kézzel. A lényeg, hogy a tészta szép, enyhén ragadós, homogén legyen. Lehetséges, hogy kell még hozzá folyadék vagy liszt a megadotton túl, sajnos nem lehet kiszámítani pontosan, mert a liszt minősége nem egyforma. A kenyér sütésben szerintem a legfontosabb, hogy ráérezzünk milyen fogása van egy igazán jól meggyúrt kenyérnek. Ezt követően már tudni fogjuk kell-e még hozzá liszt vagy víz. Nem egyszerű tudom, de érdemes próbálkozni 🙂
4. Hagyjuk a tésztát duplájára kelni, ez nagyjából 90 perc.
5. Formázzuk a kenyeret és sütés előtt még fél órát kelesszük.
6. A sütőt melegítsük elő 200 fokra. A kenyér tetejét kenjük be tojás sárgával és süssük készre, ami a kenyér formától függően 40-60 perc körül van. (Ha magasabb formába tesszük, mint én tettem akkor több idő a sütés. )
Tipp: én a kenyérnél is sütőhőmérőt használok. ezzel könnyen le tudom mérni a belső hőmérsékletet, így biztosra tudok menni. 90 fokos kenyeret már ki szoktam venni a sütőből.

5 hozzászólás

  1. Vikvi dátum március 16, 2012 2:06 du.

    Nagyon finom lehet. Gusztusos és klassz az íz komcináció 🙂

  2. Á la carte dátum március 16, 2012 5:43 du.

    Köszönöm, örülök, hogy tetszik!

  3. mozzarelli dátum március 16, 2012 9:38 du.

    Fantasztikusan hangzik!….Én nagyon szeretem a péksüteményeket, kalácsot és a friss ropogós kenyérkéket is!
    Meg kell sütnöm….azt hiszem…:))

  4. Patricius Winery dátum március 21, 2012 9:14 de.

    Kedves Gasztroblogger!

    Díjaznánk a főztödet! Íme egy igazán Neked való kihívás: áprilisban egy karton, azaz hat palack kiváló Patricius bort nyerhetsz, ha elkészíted és posztolod a blogodon a borhoz szerinted legjobban illő borfalatot!

    Minden héten másik borhoz várunk recepteket, Te kiválasztodki a bort, amihez főzöl majd, mi pedig térítésmentesen elküldjük azt Neked.

    3 kritériumot kell teljesítened a borfalat elkészítésénél:
    • ízvilágában legyen az adott borhoz illő
    • legyen fingerfood jellegű (ne kelljen hozzá tányér és „komoly” evőeszköz)
    • szezonális hozzávalókat is használj
    Ha szeretnél résztvenni a versenyben, a következőket kell tenned:
    • Írd meg MÁRCIUS 26-ig az info@patricius.hu e-mailcímre, hogy az alábbi borok közül melyikkel szeretnél főzni és ne felejtsd el megadni a postázási címedet! A boroknál adj meg preferencia sorrendet, mert boronként 10 palack a verseny rendelkezésre álló keret, így ha az általad megjelölt bor már elfogyott, akkor az általad sorban megjelölt következő bort küldjük helyette.

    • Mi elküldjük Neked a bort március 31-ig.- sem a borért, sem a szállításért nem kell fizetned!

    • Te készítsd el a borhoz illő borfalatot, amit fotóval és receptleírással posztolj a blogodon az adott bor versenyhetének utolsó napjáig, majd küldd el a recept linkjét a fenti e-mailcímre.

    • Növeld a nyerési esélyeidet és posztold a recepted linkjét a Patricius Borház Facebook oldalán is és szavaztasd meg a barátaiddal, mert az adott héten a legtöbb lájkot kapott recept készítője is nyer majd egy palack bort, sőt a FB oldalon az adott heti szavazók között is kisorsolunk egyet!
    Versenyhek és Borok
    Április 2 – Április 8. Patricius Tokaji Furmint 2010 /száraz
    Április 9 – Április 15. Patricius Tokaji Sárga Muskotály 2009/száraz

    Április 16 – Április 22. Patricius Tokaji Késői szüretelésű Katinka/édes

    Április 23 – Április 29. Patricius Tokaji 4 puttonyos aszú 2003/édes

    Bízunk benne, hogy kellőképpen felcsigáztunk! Ha szeretnél részt venni a versenyben, látogass el a Fűszer és Lélek gasztroblogra a részletekért, a blogon áprilisban minden héten megtalálod majd az eredményeket és egy-egy inspirációs receptet az adott hétre!

  5. dizájnmenza dátum július 7, 2012 10:36 de.

    A lehető legfinomabb kenyerek egyike, amit valaha ettem!

Szóljon hozzá!





Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .