Miért jó a sült spagetti?

 

Tudtad, hogy a száraz tésztát nem csak főzni lehet, hanem sütni is? Persze ettől még nem lesz ehető, ugyanúgy meg kell főznöd, hogy finom ételt kapj, viszont az íze teljesen átalakul. Enyhén pirult, télies, diós ízt kap a tészta. Már csak egy kis sajtot, és egy kis diós, olívás pesztót kell rápakolnod és kész is. Mennyei!

TIPP - Természetesen a feltétet kedved szerint változtathatod, a lényeg, hogy ne legyen nagyon intenzív a szósz, mert akkor nem érvényesül a pirult tészta íz. Csípős, nagyon fűszeres szószt nem tennék rá, de például egy gombás, tejszínes változattal kiváló ételt kaphatsz. 

Nézzük is, hogy készül! 

 


Sült tészta diós, olívás pesztóval


Hozzávalók 2 fő részére: 

  • 200g - 250g  (lehetőleg durum) spagetti
  • 100 g dió
  • 15 db magozott zöld olajbogyó
  • 100 ml olívaolaj
  • 50 g parmezán sajt
  • só, bors ízlés szerint

Elkészítése: 

  1. A sütőt előmelegítjük 200 fokra.
  2. A  tésztát sütőpapírral kibélelt tepsire helyezzük, úgy, hogy egy sorba kerüljenek a spagetti szálak. Ne fedjék egymást, mert akkor nem tud szépen minden szál megbarnulni.
  3. Amikor a sütő kellően előmelegedett a tepsit behelyezzük és a tésztát aranybarnára sütjük. Ez 10-15 percet vesz igénybe, de sütő függő is. A legtöbb sütőben nem állandó a hőfok és nem is biztos, hogy pontos a hőmérséklete, így az idő csak irányadó. A színt nézzétek. Amikor aranybarna színe és finom pirult dió illata van, akkor vegyétek ki a sütőből.
  4. Egy nagy lábasban enyhén sós vizet forralunk és amikor forr belehelyezzük a tésztát. A tészta zacskóján található idő alatt enyhén roppanósra főzzük.
  5. Amíg a tészta fő, addig elkészítjük a pesztót. Ehhez a diót, az olajat, az olajbogyót és a sajtot apróra vágjuk és mozsárban sóval, borssal fűszerezve pépesre törjük. A mozsár helyett használhatunk robotgépet is.
  6. Amikor a tészta megfőtt, leszűrjük és a pesztóval összeforgatjuk. Melegen tálaljuk.

Miért mozsár?

Én azért szeretek mozsárt használni, mert az illatok és aromák kiszabadulnak az alapanyagok zúzása során. Megfigyelhető, ahogy az egyes alkotóelemek átalakulnak. Ahogy használom a mozsárt érzem, hogy milyen isteni finom lesz az étel. Az illatok beindítják a nyálelválasztást és egy idő után alig várom, hogy megkóstoljam, amit készítek. Az illatok és a fizikai munka, amit kifejtünk a mozsár használata során ellazítanak, segítenek levezetni a stresszt. Ettől az alapanyagokra fókuszált figyelemtől és a fizikai "munkától" lesz a főzés igazán pihentető és stresszoldó.