Hagymaleves – ahogy szerintem a legjobb

Nagyon fontos az odafigyelés és az, hogy elegendő időt hagyjunk a leves elkészítéséhez, akkor lesz az igazi. Én két zseniális séf receptjét ötvöztem, egészítettem ki, az elkészítés hosszú, de a végeredmény kárpótol.
Hagyma
Tudtátok, hogy a hagyma az egyik legédesebb zöldségféle? És azt, hogy elkészítéstől függően változik az íze és egészen különböző ízeket is ki lehet belőle hozni a cukortartalmának köszönhetően? Vagy hogy a rák megelőzésében is nagy szerepe van? Vagy, hogy napi fél fej elfogyasztása serkenti a vérkeringést, csökkenti a vérnyomást és megakadályozza a vérrögképződést? Gondoltátok volna, hogy segíti az emésztést, kiöli a rossz baktériumokat és még az álmatlanságban is segít? Ebben a levesben nagyon sok hagyma van. Legalább két kiló, de akár még három is lehet, minél több, annál jobb.
Alaplé
Bármilyen alaplevet használhatunk, de a legjobb a marhahúsleves, szép barna, tiszta húsleves. Legalábbis Thomas Keller állítása szerint a hagymaleves azzal az igazi. Én nem azzal készítettem, hanem Heston Blumenthal vega erőlevesével helyettesítettem. Ez a leves isteni. Még azt is meg merem kockáztatni, hogy egy húsimádó is húslevesnek hinné.
Edény
A franciáknál szinte mindenre van egy spéci edény, a hagymalevesre is. Mivel én nem rendelkezem ilyen edénnyel, maradt a lábas, de ha van kis hasas csupor szerű edényetek szűk szájjal, akkor az pont megfelelő lesz a tálaláshoz. A levest ugyanis ebbe a csuporba kell tölteni, lefedni kenyérrel, megszórni sajttal és grill alatt szépen megpirítani. Már a látvány miatt is megéri… ahogy az edény oldalán csurog a sajt, szépen rásül, ropog… alatta pedig ott a finom enyhén megpuhult kenyér és a forró leves, sok édes hagymával.
Sajt
A hagymaleveshez jó minőségű ementáli sajt vagy comté sajt illik. Nem szabad túl sokat használni mert elnyomja a leves ízét. Thomas Keller a Bouchonban a kenyérre sajt szeleteket tesz, majd erre reszelt sajtot, hogy a tetején megpiruljon a sajt, alatta pedig lágyan olvadjon.
Gyakran elrontod az ételeket? Vagy érdekelnek praktikus információk? Évente több alkalommal is indul online főzőtanfolyamom, ahol megtanulhatsz érzésből, recept nélkül főzni.
Iratkozz fel, hogy megkapd a részleteket, amikor lehet jelentkezni! Nem bánod meg! 🙂
[convertkit form=4941313]
HAGYMALEVES
Most pedig jönnek a részletek! A hosszú elkészítés ne hátráltasson senkit, közben lehet mást csinálni. 🙂
ALAPLÉ – Zöldség alaplé Marmite-tel , Heston Blumenthal receptje alapján
Hozzávalók:
- 1000 g hagyma, szeletelve
- 1000 g petrezselyem gyökér szeletelve
- 1 nagy csokor petrezselyemzöld
- 500 g répa szeletelve
- 100 g vaj
- 300 ml vörösbor
- só, bors
- 1/2 evőkanál Marmite *
Elkészítése:
1. A hagymát pirítsuk meg a vajon. Adjuk hozzá a zöldségeket és pirítsuk 5 percig.
2. Ezt követően adjunk annyi vizet a zöldségekhez, hogy ellepje őket a lábasban, sózzuk meg és főzzük 1 órán keresztül.
3. Időközben a bort forraljuk addig amíg felére nem csökken a mennyisége. Adjuk a zöldségleveshez, majd szűrjük le a levest.
4. Forraljuk fel újra és nagy lángon főzzük 15 percig, adjuk hozzá a Marmite-et, sózzuk, ízesítsük borssal a levest.
* Marmite: az angolok egyik kedvelt kencéje. Jellegzetes íze miatt vagy szeretik vagy gyűlölik, nincs köztes megoldás. 1902 óta létezik, alap alkotó eleme a sörélesztő. A kencét pirítósra kenve fogyasztják. Az íze nagyon erőteljes, húslevesre emlékeztető. Én kenyérre kenve képtelen lennék megenni, de barna mártásokba, alaplevekhez szoktam használni, sőt volt már, hogy rizottóba is tettem, ha nem volt itthon alaplevem hozzá.
HAGYMALEVES – Thomas Keller receptje alapján
Hozzávalók:
- 2000 g vöröshagyma
- húsleves alaplé vagy zöldség alaplé Marmite-tel
- 100 g vaj
- só
- 2-3 szál kakukkfű
- 1 babérlevél
- frissen őrölt bors
- fehér kenyér
- ementáli vagy comté sajt
Elkészítése:
1. A hagymát pucoljuk meg és szeleteljük fel a következő módon: a félbevágott hagymát tegyük magunk elé, úgy, hogy a gyökér felőli része legyen felénk. Figyeljük meg a hagyma vonalait és a vonalak mentén szeleteljük fél centis szeletekre, így könnyebben puhul a hagyma (Thomas Keller).
2. Olvasszuk fel a vajat egy nagy edényben, tegyük bele a hagymát, sózzuk meg egy kicsit és közepes hőfokon főzzük, negyedóránként kevergessük meg. 4 (!) órán keresztül főzzük, karamelizáljuk. Ez fontos!!! Akkor készült el a hagyma, ha nagyon finom puha, édes, barnás színű.
3. Ekkor öntsük fel a levessel, adjuk hozzá a kakukkfüvet és a babérlevelet és főzzük még egy órát lassú hőfokon. Ízlés szerint sózzuk, borsozzuk.
4. A kenyér szeleteket jól pirítsuk meg.
5. A levest szedjük edényekbe, tegyük a tetejére a kenyeret, szórjuk meg a sajttal és 250 fokra előmelegített sütőben 5 perc alatt olvasszuk meg a sajtot. A lényeg, hogy a sajt megolvadjon, de a kenyér csak éppen szívja be a levest, ne puhuljon meg nagyon.
6. Amennyiben nincs megfelelő edény, eljárhatunk úgy is, hogy a kenyeret már a sajttal együtt pirítjuk meg, ezt követően tesszük a levesre.
MEGOSZTÁS
- Amennyiben tetszik a recept és megosztanád másokkal, akkor megteheted a Facebook-on.
- Ha a blogodon linkelnéd be, az szuper! DE kérlek minden esetben úgy tedd meg, hogy mind a recept linkje, mind pedig az Ételérzés linkje szerepeljen benne. Megköszönöm, ha a “francia hagymaleves” szókapcsolatot is használod.
- A fotók kizárólag a recept és az Ételérzés linkjének látható módon való feltüntetésével együtt alkalmazhatóak!
HA ÉRTESÜLNÉL AZ ÚJDONSÁGOKRÓL :
- csatlakozz kérlek a Facebook oldalamhoz
- csatlakozz Instagram oldalamhoz
- vagy a lenti feliratkozási lehetőségen a privát csoporthoz
Kedves Kriszti!
Csodás lehet ez a leves, de kérlek segíts egy kis plusz tájékoztatással: mi az a Marmite?
Köszönöm!
Jázmin
Kedves Jázmin, igazad van, ez hiányzik a posztból. Tettem a szövegbe egy kis kiegészítést.
Biztos, hogy az alapléhez 1000 és nem 100 gramm gyökér kell? Megcsináltam, és tolakodóan gyökéríze van, továbbá olyan édes lett tőle, hogy az teljesen idegen egy alaplétől.
ÉvaPécs
Kedves Éva,
Én 1 kg petrezselyemgyökeret használtam és igen, érződik az íze. A zöldségalapléhez általában elég sok zöldség kell, ha csak 100 gr-ot tennék bele, akkor a répa íze lenne a domináns, ami még édesebb vagy nem is lenne íze a levesnek.
Zellerrel lehet ellensúlyozni a petrezselyemgyökér ízét. Nekem ez az arány bejött, de megértem, ha másnak nem biztos. Az ízlések különbözőek lehetnek 🙂
Köszönöm, akkor tényleg csak az utóbbi a helyzet.:-)
Az viszont kétségtelen, hogy a vaj és a Marmite együtt kifejezetten marhahúsleves ízt produkál!
ÉvaPécs
Marmite helyett lehet használni szimplán sörélesztő-pelyhet vajon? meg van nádmelaszom, valamiért az is beugrott.
Meg azon gondolkodnám, hogy egy alaplevet végülis nem eszünk magába, szóval ha tolakodó is a fehérrépa íze, akkor attól még a levesbe lehet nagyon jó nem?
nagyon furcsa a vörösbor, ilyenről még nem is hallottam:)
ha esetleg kikísérletezel rapid verziót, mindenképpen oszd meg velünk azt is:)
megint más: nagyon szívesen lovasék ételekről, amelyek előkészülete rövid, de elkészítik magukat tűzhelyen/sütőben beavatkozás nélkül.
Kedves Katina!
A sörélesztő pehely is jó. Vagy egy kis szójaszósz. Furcsén hangzik, de egy kis teáskanálnyi csak pici aromát az a levesnek, de nem viszi el az ízt. A Marmite az umami miatt kell, ami az 5. íz és a húsos ízt adja. Ez az 5. íz található meg a sörélesztő pehelyben és a szójaszószban is, és egyébként a vörösborban is.
Ez az alaplé Heston Blumenthal recept alap, tőle meg már megszokott, hogy van mindig benne valami meghökkentő 🙂
Nos, igen, a rapid változat nekem is jól jönne. Az az igazság, hogy az alaplé még ok, ott lehet gyorsítani, de a leves fő elemét a karamellizált hagyma adja, aminek idő kell. A tanfolyam anyagom kapcsán épp belefutottam egyébként egy gyorsabb receptbe, de azt még le kell tesztelnem… meglátjuk milyen lesz.
Mehet bele fehérrépa 🙂
Fogok feltenni hamarosan olyan receptet is (pulled pork), aminek rövid az előkészülete és magától elkészül a sütőben vagy egy jó öntöttvas edényben a tűzhelyen.
Írj máskor is, örülök, ha van kérdés 🙂
Köszi:)
Nem találtam, hogy a végeredmény kb hány főre elegendő leves lesz?
Kedves Judyt!
Ez egy bőséges adag, nehéz megmondani pontosan hány főre elég. Az adag méretétől is függ, de 6-8 főnek elegendő lehet.
Kriszti
Koszi! Akkor harmonkra inkabb felezem az adagot 🙂