Dagasztás nélküli kenyér

A friss kenyérben van valami vonzó, valami békebeli! Puha vajjal ez a dagasztás nélküli kenyér ugyanúgy visszahozza a gyermekkori ízeket,mint a kovászos változatok. Írom mindezt annak ellenére, hogy a glutén, mint alkotóelem nem tesz jót a szervezetnek. Éppen ezért mértékkel fogyasztva ajánlom az egészséges embereknek is.
Ez a mai poszt egy nagyon egyszerű dagasztás nélküli kenyér alapreceptet fog tartalmazni, amivel alig kell dolgoznod, mégis isteni, ruganyos, friss, ropogós hájú kenyeret fogsz kapni végeredményül. Nálam ez a favorit, szinte csak ilyen kenyeret sütök.
A mai kenyércímkéken már mindenféle alapanyag fellelhető a hozzávalók között, holott egy jó kenyér a liszten, a vízen, a són és az élesztőn kívül maximum csak fűszereket tartalmaz. Sőt, az igazi kovászos, hosszan kelesztett kenyér még élesztőt sem. Én egyébként a kovászos kenyeret preferálom és ha tehetem szinte csak azt fogyasztok, de azt is csak hetente 1-3 alkalommal. A fermentálás során (kovász készítés) a búzában lévő fehérje elkezd bomlani, így állítólag a hatása is más (de erről még nem találtam biztos forrásból származó tanulmányt).
Mindig azt tanácsolom, hogy az is, aki egészséges* ne egyen minden nap kenyeret, minimalizálja, amennyire tudja, ha pedig eszik, akkor minőségit válasszon. Éppen ezért, ha biztosra szeretnénk menni otthon is elkészíthetjük a kenyerünket, nem fogjuk megbánni.
A dagasztás nélküli kenyérben az a legjobb, hogy nem igényel különösebb odafigyelést. Nagyjából kétszer öt percnyi munka van vele, a többi pedig várakozási és sütési idő.
A kenyér készítés során a hozzávalókat lágyan összekeverjük egy tálban, majd lefóliázva pihentetjük 8-14 órán keresztül. Ezután átforgatjuk, a sütőt előmelegítjük és a kenyerünket készre sütjük. Összekeverhetjük reggel munka előtt és vacsorára sütjük meg, vagy este és reggelire tálaljuk.
Nem saját találmány és nem is más magyar blogger fedezte fel. Ez a világon mindenhol készül, különböző formában. Több receptet kipróbáltam, és nekem az alábbi arányok váltak be a legjobban.
LISZT A DAGASZTÁS NÉLKÜLI KENYÉRHEZ
A kenyér minőségét nagyban meghatározza, hogy milyen lisztből készítjük. Én szinte mindig kenyérlisztet használok, BL80 a megnevezése, ezt találjátok a zacskón.
De mit is jelentenek ezek a jelzések?
- Az első betű, jelen esetben a B azt a gabonát jelzi, amiből a liszt készült. Van búza (B), tönköly (TK), durumbúza (D) liszt.
- A második betű azt jelzi, hogy milyen finomságúra van őrölve a gabona. L=liszt, D= dara, F= fogós liszt (ebben nagyobb szemcsék vannak, mint a sima lisztben).
- A szám pedig a hamutartalmat mutatja, azaz, ha a lisztet elégetnénk mennyi hamu maradna utána. A hamu nagyrészt ásványi anyagokból áll. Általában, ha magasabb a hamutartalom, akkor több héj rész került az őrlés során a lisztbe.
A finomliszt BL55, a kenyérliszt pedig BL80 jelzést kap. Látható, hogy a kenyérliszt több héjrészt tartalmaz.
A búza nagyrészt keményítőből, kisebb részt fehérjéből áll. Minél nagyobb a fehérje aránya a lisztben, annál jobb kenyeret lehet belőle készíteni. A fehérjék többsége, pl a glutenin és gliadin, vízben nem oldódik (sikérfehérjének is nevezik őket), azonban vízzel összekapcsolódva egymáshoz tapadnak és egy ruganyos "láncot" hoznak létre, a glutént. Ezek a gluténfonalak egy ruganyos hártyát hoznak létre, amiben kialakulnak a légbuborékok a keményítő és az élesztő átalakulása során. Ez létfontosságú a jó kenyértésztához. Nyúlóssá, ruganyossá, lyukacsossá teszi a kenyértésztát.
Ennyit a kémiai háttérről. Nézzük, hogy is készül a dagasztás nélküli kenyér!
Ha szeretnéd megérteni a főzésben az alapok mögötti összefüggéseket és szeretnél igazán jól és kreatívan főzni, abból, ami otthon van, akkor várlak az online elvégezhető főzőtanfolyamon, ahol szép sorban végig vesszük a legfontosabbakat. Ezt követően kiegészítjük egy kreatív szemléletmóddal, ami igazi szabadságot ad majd Neked! Illetve ajánlom a 2019. év végén megjelent "Nem tudod,mit főzz?" című könyvem. Ezen a linken tudod megnézni a részleteket!
DAGASZTÁS NÉLKÜLI KENYÉR
Hozzávalók:
- 3 csésze kenyérliszt (BL80)
- 2 csésze víz
- 1 mokkáskanál szárított élesztő
- 1-2 teáskanál só
Elkészítése:
- A hozzávalókat összekeverjük, majd folpack-kal lefedjük. erre azért van szükség, hogy ne száradjon ki a hosszú pihenési idő végére a tészta. Ha konyharuhával fedjük le, akkor ez könnyen megtörténhet.
- A tésztát szobahőmérsékleten magára hagyjuk 8-14 órán keresztül.
- Ha letelt az idő, akkor átforgatjuk.
- A kenyeret egy lefedhető jénai tálban kell sütnünk. Lehet vasedény is, de azt ki kell bélelni sütőpapírral és kell, hogy legyen teteje, amivel le tudjuk fedni. Ez fontos, mivel a lefedett edény fogja megadni az isteni ropogós héjt. A fedő nem engedi kiszökni a párát, olyan lesz, mintha gőzsütőben sütnénk a kenyeret.
- A sütőt a jénai tállal együtt 240 fokra kell előmelegíteni. A hőmérséklet szintén nagyon fontos. Annak érdekében, hogy a kenyér szépen megemelkedjen mindennek forrónak kell lennie, ezért melegítjük elő a jénai tálat is.
- Ha a sütő felmelegedett kivesszük a tálat, lisztet hintünk bele és beleforgatjuk a kenyértésztát. Megszórjuk a tetejét liszttel és lefedve a sütőben 240 fokon sütjük 10 percig.
- Ezt követően a hőmérsékletet levesszük 200 fokra és a kenyeret további 40-50 perc alatt készre sütjük.
- Kivesszük a tálat a sütőből, levesszük a tetejét és hagyjuk a kenyeret egy kicsit kihűlni. Ezt követően kivesszük a tálból és már ehetjük is!
MIVEL DOBD FEL?
A kenyértésztát különböző kiegészítő alkotóelemekkel feldobhatjuk:
- MAGOKKAL - nagyon finom a diós kenyér, a tökmagos, a napraforgómagos vagy a vegyes magkeverékkel készült kenyér.
- FŰSZEREKKEL - isteni aromája lesz a kenyérnek, ha különböző szárított zöldfűszereket teszünk a tésztába. Ilyen az oregánó, kakukkfű, rozmaring, zsálya.
- EGYÉB ÍZESÍTŐK - a fűszereken és a magokon kívül kiváló ízesítő az aszalt paradicsom, a sült hagyma, az aszalt olajbogyó, a fokhagyma, a tepertő.
- EGYÉB LISZTEKKEL: - a liszt egy része kiváltható egyéb lisztekkel. Isteni finom lesz a kenyér, ha 1/2 bögre lisztet kicserélünk tökmaglisztre.
HÁZI FELADAT
Próbálkozz bátran! 🙂 Készíts egy alapkenyeret, a következőt pedig turbózd fel minden jóval (magokkal, fűszerekkel)!
Ha szeretnéd, hogy lássam:
- tedd ki Instagramra és tagelj be engem @etelerzes_kriszti
- vagy tedd ki a Facebookra és tagelj be engem: @etelerzes1
- vagy küld el nekem emailen a tanfolyam@etelerzes.hu email címre.
